Resultat utställning 6 september 2008
Domare: Martin Adner, Mjölby
 
BIM SUCH Finuch Intuch SVCH LP1 Rowntree No Doubt
och BIS WW-08 SU(u)Ch Trollängens My Chatterbox
 
BIR- och BIM Valp 1 Backa Tinkerbell Impressive Taste
och Milhällans Blondie
 
Valpklass 1 Hanar   Tikar
1:a Hp
BIR
BIS valp
Backa Tinkerbell Impressive Taste
e.SV-07 SU(U)CH PLCH Wongan Kadenza u. Backa Tinkerbell Cute Cleopatra ägare Carolina Hedberg, Bjursås
1:a Hp BIM Milhällans Blondie
e.Springmoons Magic Formula u.Gorse at Amber uppf. & ägare Elisabeth Eldh, Hudiksvall
2:a Hp Milhällans Casanova
e.Hunting Habits Mb Lord Glouchester u.LAvrevikens Untuchable Chic uppf. & ägare Elisabeth Eldh, Hudiksvall
2:a Hp Jessila's Ruter Ess
e.Rowntree Royal Straight Flush u.Rowntree Open Your Heart uppf. & ägare Lotta Persson, Norrala
3:a Jessila's Poker Game
e.Rowntree Royal Straight Flush u.Rowntree Open Your Heart ägare Marie Lund, Söderhamn
3:a Rowntree Your Emission
e. PTCh ITCh LUCh SU(u)Ch Rowntree Sense Of Taste u. Rowntree Your Emission uppf. & ägare Ulla Larsson, Furuvik
4:a Milhällans Bombibitt
e.Springmoons Magic Formula u.Gorse at Amber ägare Åsa Bjurqvist Eriksson, Hudiksvall
4:a Rowntree You Bet
e. PTCh ITCh LUCh SU(u)Ch Rowntree Sense Of Taste u. Rowntree Your Emission uppf. & ägare Ulla Larsson, Furuvik
5:a Sommartunas Heartbreaker
e.SVCh Sommartunas Explosive Heart u.Sommartunas Dreams Are Coming True ägare Pia Jensen, Lidingö
5:a Backa Tinkerbell Illusion of Magic
e.SV-07 SU(U)CH PLCH Wongan Kadenza u. Backa Tinkerbell Cute Cleopatra uppf. & ägare Elvy Skogli Eurenius, Svärdsjö
 
BIR- och BIM Valp 2 Roqfolly Celtic Chase och Appleblossom
 
Valpklass 2 Hanar   Tikar
1:a Hp
BIR
BIS 2 valp
Roqfolly Celtic Chase
e.Roqfolly Wardance u.Cepen Celtic Dancer ägare Johnny Persson/Elvy Skogli Eurenius
1:aHp BIM Appleblossom
e.SV-07 SU(U)CH PLCH Wongan Kadenza u.SVCh High Score Quality-Design ägare Elizabeth Wallberg/Camilla Blomfeldt, Uppsala
2:a Hp High Score Xit Only
e.SU(U)CH Creebay Fuzzy Feeling u.SU(U)CH High Score Quite Something ägare Marie Larsson, Ockelbo
2:a Hp Trimere Thrill A Minute
e.GBSHCh Trimere Trading Places With Sheledams. u.GBSHCh Trimere True Destiny ägare Linnea Pettersson, Borlänge,
3:a Aprilwhisper
e.SV-07 SU(U)CH PLCH Wongan Kadenza u.SVCh High Score Quality-Design uppf. & ägare Elizabeth Wallberg, Uppsala
3:a Hp Applegarden
e.SV-07 SU(U)CH PLCH Wongan Kadenza u.SVCh High Score Quality-Design uppf. & ägare Elizabeth Wallberg, Uppsala
4:a Aprilflirt
e.SV-07 SU(U)CH PLCH Wongan Kadenza u.SVCh High Score Quality-Design ägare Cathrine Hallsten, Stockholm
4:a Goyas Occasion
e.SU(U)CH Goldmoores Call Me Spectacular u.Goyas Lamina ägare Martina Arnler, Borlänge
    5:a Rowntree White Rose
e.AUCh SU(u)CH Wongan High Flyer u.NORDUCh EUW-06 Rowntree White Hedge uppf. & ägare Ulla Larsson, Furuvik
 
BIS- och BIS-2 valp Backa Tinkerbell Impressive Taste och
Roqfolly Celtic Chase
 
Bästa avelsgrupp valp SVCh High Score Quality-Design
 
Uppfödarklass valp Elizabeth Wallberg
 
  Avelsklass valp   Uppfödarklass valp
1:a Hp
Bästa grupp
SVCh High Score Quality-Design 1:a Hp
Bästa grupp
uppf. Elizabeth Wallberg, Uppsala
    2:a kennel Backa Tinkerbell, uppf. Elvy Skogli Eurenius, Svärdsjö
    3:a kennel Milhällan, uppf. Elisabeth Eldh, Hudiksvall
 
BIS- och BIM-junior Holliveras Landmark och Happymind Kiss Of Fire
 
Juniorklass Hanar   Tikar
1:a Hp BIS-junior Holliveras Landmark
e: SVCh Trollängens Up-And-Up u: Holliveras Fire and Ice ägare: Birgitta Pettersson, Borlänge
1:a HpBIM-junior Happymind Kiss Of Fire
e: SU(U)CH Backa Tinerbell Cliffhanger Comet u: Rowntree Black Label ägare: Johnny & Rose-Marie Persson, Ockelbo
2:a Hp Happymind Kind Regards
e: SU(U)CH Backa Tinerbell Cliffhanger Comet u: Rowntree Black Label ägare: Johnny & Rose-Marie Persson, Ockelbo
2:a
Hp
Holliveras Leather And Lace
e: SVCh Trollängens Up-And-Up u: Holliveras Fire and Ice ägare: Annika Gradstock, Falun
3:a Chateu De L'Atoll De Kerguelen
e: INTUCH FRCH Ragtime Du Tri Taquin u: Yvielectra Della Giuilana ägare: Ulla Larsson & Peter Olsson, Furuvik
3:a Barecho Runaway Bride
e: AUCH SU(U)CH Wongan High Flyer u: Rowntree Eyecatcher at Barecho ägare: Gunilla Lidman Henningson, Hedemora
4:a Happymind King Arthur
e: SU(U)CH Backa Tinerbell Cliffhanger Comet u: Rowntree Black Label ägare: Ann-Sofie Björling, Ockelbo
4:a Deming's Amanda X Arrow
e: SU(U)CH Deming's Toddy Tod u: Deming's Tamara Trix ägare: Lisbeth Gunnars, Orsa
 
BIM- och BIS-unghund Rowntree Valuable Issue och Barecho Modern Art
 
Unghunds klass Hanar   Tikar
1:a Hp
BIM-unghund 4:a bhkl
Rowntree Valuable Issue
e: FinUCH IntUCH Lp1 SVCH Rowntree No Doubt u: Rowntree Elegant Emission ägare: Lena Johansson, Spånga
1:a Hp
BIS-unghund
Barecho Modern Art
e: NURDUCH SV-02 NV-04-06 FINV-05 Barecho Fun For The Future u: Trollängens My Carnation ägare: Elizabeth Wallberg, Uppsala
2:a True Dice Charming Charlie
e: SU(U)CH PLCH Wongan Kadenza u: Gamla Herrgården Heavenly Brown ägare: Anette Bergqvist, Hedemora
2:a Hp True Dice Cute Clarissa
e: SU(U)CH PLCH Wongan Kadenza u: Gamla Herrgården Heavenly Brown ägare: Gunilla Lidman Henningsson, Hedemora
3:a Zetastar Extra Dimension
e: SVCH Rowntree I'm Explosive u: Rowntree Devoted To You ägare: Bosse Nygren, Gustafs
3:a Rowntree Very Elegant
e: SUCH Finuch Intuch SVCH LP1 Rowntree No Doubt u: Rowntree Elegant Emission ägare: Jenny Markusson, Valbo
    4:a Springwheats Beloved Lady
e: CH Stardom Soul Player u: Ringleaders Miss Freckless ägare: Karolina Sandgren, Sollentuna
    5:a Nora
e: Goodstock's Fandango u: Arbeståls Molly ägare: Karin Rannamaa, Katrineholm
 
Jaktklass Hanar    
    1:a Hp
4:a btkl
Rowntree Elegant Emission
e. NORDUCH NV-04 SV-02 Barecho Fun For The Future u. SU(U)CH Mompesson Sweet Liberty ägare: Ywette Persson, Gävle
 
Öppen klass Hanar   Tikar
1:a Hp
3:a bhkl
SVJV-05 Rowntree Knight Of Reward
e: SU(U)CH NUCH Lp1 SVCH Rowntree Ready For Reward u: Rowntree X-Pressive Look ägare: Nicole Jansson, Skutskär
1:a Hp3:a btkl Plaiglen Starry Rose
e: Su(u)CH GBSCH Atlas-Bell u: Prowseman Cheeky Chi At Plaiglen ägare: Elvy Skogli Eurenius, Svärdsjö
2:a Hp Rindi's Moviestar
e. SU(u)Ch Melverly Mystery Maker u. Rindi's County Limerick ägare Eva Eriksson, Alunda
2:a Hp SVCH High Score Quality-Design
e: JWW-02 NordUV-02 SU(U)CH NUCH Trollängens Cross Country u: IntUCH NordUCH SVCH Rowntree New Wave at High Score ägare Elizabeth Wallberg, Uppsala
3:a Rowntree Royal Straight Flush
e. SU(u)Ch Melverly Mystery Maker u. Rowntree Elegant Emission ägare Ywette Persson, Gävle
3:a Hp Lp1 Holliveras Gentle Embrace
e. SVCH SU(U)CH Trollängens Hot All Over u. Hollivera's Elinor Rigby ägare: Linnea Persson, Bjursås
4:a SVCH Sommartunas Explosive Heart
e: FinUCH IntUCH Lp1 SVCH Rowntree No Doubt u: SVCH Barecho Rebellious Heart uppf & ägare Eva Åkerlöv, Marielund
4:a Hp New Design's Sweet Success
e. FinUCHRowntree Jack In The Box u. FINUCH Adamant's Dancing Queen ägare: Heli Tolvanen & Ulla Larsson, Furuvik
    5:a Hp Rowntree Quite Bright
e. SU(u)Ch Rowntree Main Attraction u. SU(u)Ch Rowntree In My Mind ägare Sylvi Åsberg, Järbo
 
BIS- och BIM-jaktprovsmeriterad SUCH Finuch Intuch SVCH LP1 Rowntree No Doubt
och Rowntree Elegant Emission
 
Veteran
klass
Hanar Tikar  
1:a Hp
1:a bhkl
BIM
BIR-veteran
Bästa jaktprovs
mer.
SUCH Finuch Intuch SVCH LP1 Rowntree No Doubt e. PTCh ITCh LUCh SU(u)Ch Rowntree Sense Of Taste u. Tailwinds Alva ägare Marie Larsson, Ockelbo 1:a Hp
BIM-veteran
SU(u)Ch Rowntree In My Mind e. SU(u)Ch Tailwinds Lucky Charm u. SU(u)Ch Rowntree Pure Velvet ägare Sylvi Åsberg, Järbo
2:a Periwinkle's Fiddlestick e. SU(u)Ch Melverly Mystery Maker u. Periwinkle's Meg ägare Eva Eriksson, Alunda 2:a Hp SVCH Rowntree Naughty Nellie e. PTCh ITCh LUCh SU(u)Ch Rowntree Sense Of Taste u. Tailwinds Alva ägare Veronica Östman, Sandviken
 
BIS Avelsklass SUCH Finuch Intuch SVCH LP1 Rowntree No Doubt
 
BIS Uppfödargrupp Kennel Rowntree
 
  Avelsklass   Uppfödarklass
1:a Hp
Bästa grupp
SUCH Finuch Intuch SVCH LP1 Rowntree No Doubt 1:a Hp
Bästa grupp
Kennel Rowntree,uppfödare Ulla Larsson, Furuvik
2:a SU(u)CH Backa Tinkerbell Cliffhanger Comet 2:a Hp Kennel Happymind,uppfödare Johnny & Rose-Marie Persson, Ockelbo
2:a Rowntree Elegant Emission    
 
Barn med Hund 1 vanns av Emma Lestander med Penny
 
Barn med Hund 2 vanns av Elvira Liljeborg med Enzo
 
Bästa Par var Marie Larsson med Rowntree No Doubt och
Choco Dots Coco-Chanel
 
Bäste Manlige Handler vanns av Maths Norling
med Barecho Candle In The Wind
 
Bäste apportör blev Marie Larsson med Rowntree No Doubt
 
Tre Generationer vanns av
Rowntree No Doubt, Sommartunas Explosive Heart
och tunas Heartbreker